Organik Kuru Temizleme

Yeni nesil, yeni teknoloji organik kuru temizleme sistemi mevcut kuru temizleme sisteminde yapılan tüm giysi ve ev teksitili temizleme hizmetlerini, solvent(perclorethylen) kimyasal yerine, tamamı ithal, çevre dostu, insan sağlığına zarar vermeyen, hijyenik bio temizleyici sistemiyle yapılmaktadır.

Bu sistemde kullanılan özel makine ve bio temizleyicilerle kuru temizleme yapılan tüm giysi ve ev tekstili ürünleriniz, ilk günkü gibi temiz, renkler daga canlı ve parlak kalır. Full konsept donanımlı ütü robotu, pres ütü ve paskara ütülerle ütülenmektedir.

Organik kuru temizleme, normal kuru temizlemeden nadiren kaynaklanan cilt tahrişlerini ve yan etkilerini en aza indirmektedir. Bebek kıyafetlerine gösterdiğiniz titizlik ve hijyeni gönül rahatlığı ile organik kuru temizlemede bulabilirsiniz.

Kuru temizleme mağazalarında, ticari çamaşırhanelerde ya da otel çamaşırhanelerinde kullanılan Perkloretilen solventi yüksek oranda havaya veya suya karıştığında insan sağlığına ve çevreye büyük zarar verebilmektedir. Bı konuda Avrupa birliği 11 Mart 1999 tarihinde aldığı kararlar sonucu, 31 Ekim 2007 tarihine kadar kuru temizleme makinelerinde kullanılan perkloretilenin atık oranını minimize etme kararı almış ve avrupa ülkelerinde buna uymayan işyeri yetkililerine büyük cezai uygulamalar başlatmıştır. Bu oran temizlenecek kilogram tekstil başına maksimum 20 mg dır. Çalışma yerinde havadaki emisyon oranı ise maksimum 2mg N/m3 olarak belirlenmiştir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletinde ve Japonya’da herhangi bir çamaşırhane, kuru temizleme ya da otel çamaşır hanesinde Perkloretilenin kullanımı tamamen yasaklanmıştır.

Çevre sağlığı konusunda araştırmalarıyla bilinen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Uluslar arası Kanser Araştırma Komitesinin (IARC) “perkloretilen” i olası kanser etkenleri arasına aldığını açıklamıştır. Komi,te bu maddenin çabuk buharlaşan, keskin kokulu, renksiz bir sıvı olduğunu belirtmiştir. Kumaşlardaki leke ve kirleri kolayca çıkardığı için yagın olarak kullanılan ve kuru temizleme açısından çok kullanışlı olan bu maddenin insan sağlığı ve çevre açısından zehirleyici etkisinin yüksek olduğu vurgulanmıştır.

Perkloretilenle ilgili kısıtlamalar artacağından, yeni makine yatırımlarınızı sağlığa zararlı olmayan Hidrokarbon Solvent ve türevlerini kullanan Multisolvent türü makineler kullanılması tavsiye edilmektedir. Bir doğalgaz türevi olarak geliştirilen Hidrokarbon alternatif kuru temizleme solventi olarak sunulmuştuır. Avrupa’da özellikle Almanya ve Kuzey Avrupa ülkelerinde kullanımı günden güne artmaktadır.

Peki nedir bu solventin avantajları?

Öncelikle belirtilmesi gereken ilk konu, Hidrokarbonun tamamen çevreci bir kimyasal olmasıdır. İnsan sağlığı açısından özellikle belirtilecek en önemli şey ise hiç bir zararının olmamasıdır. İkinci büyük avantajı ise perklorun özellikle çıkarmakta zorlandığı su bazlı lekelerde daha iyi sonuç vermesidir.

Ayrıca kimyasalın, perklora atılamayan abiye,deri,kürk,süet vb. hassas ürünlerde gönül rahatlığı ile kullanılabilir olmasıdır. Tekstil üzerinde yer alan pul,boncuk,düğme vb. aksesuarlar,perklorda zarar görebilir. Bu amaçla işlem öncesi sökülmesi veya korumaya alınması gerekir. Oysa hidrokarbonlu makinelerde hiçbir zarara uğramadan temizlik yapılabildiği için sökmek gerekmemektedir. Bazen çift kat kumaşlardan yapılmış giysiler temizliğe gelmektedir. Bazende ürün üzerinde bol miktarda tela olabilir. Perklor bu çift kat kumaşların ve telalı kumaşların yapıştırıcılarını çözeceği için riskli bir çalışma oluşturur. Oysa hidrokarbonda bu risk yoktur, yapıştırıcılar işlem esnasında zarar görmez. Özellikle dikkat edilen bebek kıyafetlerinin temizlenmesinde rahatlıkla tercih edilebilir.

2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının başlatmış olduğu “Yeşil Yıldız Otel” uygulamasında çevreye duyarlı konaklama tesisi belgesi alınabilmesi için otel içerisinde bulunana çamaşırhane de hidrokarbonlu kuru temizleme makinesi bulunması şartı aranmaktadır. Bu madde göz önünde bulundurularaktan ülkemizin önde gelen otel işletmelerinden Swiss Otel, Four Seasons, Çırağan-Kempinski vb bir çok işletme hidrokarbon teknolojisine geçmiş yapmışlardır ve EAZYCLEAN teknolojisini tercih etmişlerdir.

Belirtilen etmenler göz önünde bulundurulduğunda mevcut tesislerdeki eski sistem perklorlu kuru temizleme makinelerin tamiri yada iyileştirmesi yerine yeni ve güvenilir teknolojiye sahip hidrokarbonlu kuru temizleme makineleri tercih edilmelidir. Aynı şekilde yeni kurulacak tesislerdede bu makinelere yer verilmelidir.